Dětské botičky pro první krůčky

Vybrat kvalitní a zdravé botičky pro první krůčky není jednoduché. Je to však právě správný výběr prvních bot, který ovlivní, zdali bude mít dítě v dospělosti zdravé nohy.

Připravily jsme pro vás praktické rady a tipy, na co se při výběru prvních dětských botiček zaměřit, aby dobře seděly a zároveň přispívaly ke zdravému vývoji nožiček. 

Pro první dětské botičky k nám chodí hodně maminek. Většina se stává našimi stálými zákaznicemi a my tak víme, jak byly s doporučenými prvními botami na chození spokojené. Na začátek uveďme typy botiček pro první krůčky, které u nás maminky nejčastěji kupují:

První botičky pro miminko První dětské botičky na zimu Botičky pro první krůčky celoroční Dětské boty pro první krůčky

Kompletní nabídku prvních dětských bot, přehled modelů, barevného provedení a velikostí si můžete prohlédnout v katalogu eshopu.

Přejít do eshopu

 Na této stránce dále najdete vše, co potřebujete vědět pro správný výběr prvních botiček na chození:

Kdy koupit botičky pro první krůčky?

O prvních botičkách začínáme uvažovat v momentě, kdy lezení děti pomalu přestává bavit a ony se přidržujíc nábytku nebo rodičů opatrně začínají pokoušet o první krůčky. Zpočátku to není nic moc, ale miminka jsou houževnatá a každým dnem získávají větší a větší stabilitu. Jednoho dne se pustí, udělají první samostatný krůček ….a spadnou na zem. Ony to ale nevzdají, zkouší to pořád dokola, až se jim najednou podaří přejít od maminky až ke gauči. Jakmile dítě udělá několik samostatných kroků, je na čase pořídit mu první botičky na chození. 

Děti většinou začínají lézt mezi půl a třičtvrtě rokem, u chození je to složitější, každé dítě je v tomto jedinečné a proto nelze pro první botičky uvést konkrétní věk. Záleží totiž nejen na vyspělosti dítěte, ale také na podmínkách, v jakých se o první krůčky pokouší. Pokud se dítě učí chodit v létě na zahradě na trávě, s klidem ho nechejte naboso a první boty řešte až když se na procházce začne dožadovat vyndání z kočárku.

První botičky nebo chození naboso?

Pro zdravý vývoj dětské nohy je nejlepší, pokud dítě necháme chodit naboso nebo v ponožkách, což ovšem platí pouze v případě, že se jedná o nerovný povrch jako je koberec, tráva nebo písek. To platí jak pro miminka, které se pokouší o první krůčky, tak i pro větší děti. Chůze naboso je pro děti zdravá, protože přirozeným způsobem zapojuje svaly chodidla a kotníku. Jakmile dítěti obujeme botičky, začne při chůzi zapojovat i jiné svaly.

V určitých situacích však jsou první botičky nezbytné. Například, když u Vás doma převládají tvrdé, hladké povrchy (kachličky, plovoucí podlahy), na nichž dítě své první krůčky zkouší. Na rozdíl od trávy či koberce není totiž chůze naboso po tvrdých površích pro malou dětskou nohu zdravá (zejména z hlediska správného vývoje nožní klenby) a kromě toho vystavujeme dítě riziku podchlazení. První botičky jsou rovněž nezbytné, pokud s dítětem plánujeme chodit venku mimo travnaté plochy.

Na co si dávat u prvních bot na chození pozor?

Dětských botiček pro první krůčky je mnoho, ale ne všechny jsou pro vaše dítě vhodné. Myslete na to, že kvalitními botami v dětství dáváte základ pro zdravé nohy po zbytek života. Špatně zvolená bota v období, kdy se dětská noha překotně vyvíjí a roste, může její přirozený vývoj nenávratně poškodit.

Při výběru dětských bot pro první krůčky dbejme zejména na to, aby byly lehké. Děti v tomto věku ještě nemají vyvinuté svaly na nohách a těžké boty by jim při pokusech o chůzi zbytečně bránily. Dále je důležité, aby první botičky měly ohebnou, neklouzavou podrážku a poskytovaly dětské nožce oporu v kotníku. Malým dětem se hodně potí nožičky a proto by boty pro první krůčky měly být prodyšné, ideálně celokožené. 

Samozřejmostí by mělo být, že botičky jsou vyrobeny se zdravotně nezávadných materiálů a použitá barva je odolná vůči slinám. Děti v tomto věku rády objevují a často si strkají do pusy různé věci. Botičky se tak ocitnou v dětské puse raz dva.

Jak poznám kvalitní botičky pro první krůčky?

Nároky na první dětské botičky jsou trošku jiné než u obuvi pro větší děti, protože se dítě teprve učí chodit. Doufáme, že Vám níže zmíněná doporučení pomohou vybrat ty správné boty, aby první krůčky vašeho dítěte byly radostné, bezpečné a zdravé.

Lehká a měkká bota

Malé dítě se teprve učí chodit a jeho nožičky jsou slabé. Čím je bota lehčí, tím jsou první krůčky pro dítě snadnější a pohodlnější.

Ohebná podrážka

Příliš tvrdá podrážka brání nožičce v přirozeném pohybu a dítě často zakopává. První krůčky pak jsou pro dítě velmi stresující.

Stabilní a neklouzavá podrážka

Vyzkoušejte, jestli podrážka botičky nepodkluzuje. Dítě, které se teprve učí chodit nemá ještě dostatečně vyvinutou stabilitu a sebemenší podklouznutí znamená pád na zem.

Kvalitní kůže

Pečlivě vybraná, jemně opracovaná kůže je nejen příjemná na dotek, ale je i prodyšná. Což je velmi důležité, protože dětské nohy se potí silněji než nohy dospělé.

Pohodlná a bezpečná obuv

Pokud dítě v botě nemá dost místa a bota na nohu tlačí, je to nejen nepohodlné, ale zároveň dochází i k omezování přirozeného vývoje dětské nohy. Přesvědčte se, že bota má správnou velikost a její design poskytuje dětskému kotníku oporu.

Všechny botičky pro první krůčky najdete v katalogu

Nejnovější kolekci prvních dětských bot Fare, Boots 4U, Rak, Ricosta a dalších si můžete prohlédnout v katalogu eshopu. Dostupné velikosti a detailní popis získáte po kliknutí na konkrétní botičku.

Přejít do eshopu


727 840 369