Prodejny budou ve dnech 21.12.2024 - 5.1.2025 uzavřeny. Přejeme Vám klidné a pohodové Vánoce!
0

Jak změřit velikost dětské nohy a určit číslo obuvi

Správnou velikost obuvi lehce určíme podle rozměrů stélky. Abychom věděli jak velkou stélku potřebujeme, musíme dítěti nohu změřit. Není to nic složitého a podle našeho návodu to zvládnete i v domácích podmínkách.

1. Připravte si metr (krejčovský metr, pravítko…), 2x papír A4 a tužku

2. Papíry položte vedle sebe na zem (hladkou, ne koberec)

3. Postavte dítě každou nohou na jeden papír a obě nohy mu obkreslete, případně stačí udělat čárku za patou a před nejdelším prstem 

4. Změřte obě dvě obkreslená chodidla, od konce palce až po zadní bod paty. Je normální, že se velikost levé a pravé nohy u dětí liší. Pro výpočet použijte tu větší z naměřených velikostí.

5. K naměřené velikosti připočítejte nadměrek (10-15mm). Výsledná hodnota je délka stélky, kterou potřebujete. U prvních botiček úplně stačí nadměrek do 1cm.

6. Čísla bot odpovídající požadovaným rozměrům stélky pro jednotlivé značky obuvi najdete v tabulkách velikostí výrobců.  

 

velikost dětské nohy a obuvi

Správná velikost dětských bot = naměřená velikost nohy + nadměrek (10-15 mm). 5 mm počítáme pro přirozený pohyb prstů při chůzi a 5 až 10 mm je rezerva pro růst dětské nohy.

U malých dětí, kterým noha roste rychleji volíme nadměrek na horní hranici (tj. spíše 15 mm), u větších dětí, kdy noha už tak rychle neroste, vystačíme s nadměrkem menším (10 mm).

V žádném případě však nedoporučujeme nadměrek větší než 15 mm. V takové botě nebude noha správně fixovaná a bota se bude dítěti při chůzi zouvat.

 

Příklad: Sedmiletému dítěti jsme naměřili velikost levé nohy 204 mm a pravé nohy 205 mm. Vezmeme větší z  naměřených velikostí (205 mm) a připočteme nadměrek (10-15 mm), čímž dostaneme 215-220 mm. Hledáme tedy takovou velikost (číslo) dětské obuvi, která bude mít délku stélky v rozmezí 215-220 mm. V sedmi letech ještě dětské nohy rostou poměrně rychle a proto doporučujeme zvolit velikosti bot na horní hranici uvedeného rozpětí.

 

Kalkulačka velikosti dětských bot

Správnou velikost bot podle nohy dítěte zjístíte pomocí online kalkulačky

Vyhledat velikost

 

Tipy pro měření velikosti dětských nohou

 nohy dítěti měřte v ponožkách, v které bude v botách běžně používat

• měření provádějte odpoledne nebo večer, kdy je po celodenní aktivitě noha nateklá. Nedoporučujeme měřit ráno, kdy jsou dětské nohy odpočaté a tudíž menší

• dítě musí při měření nohou stát, aby se na chodidla přenášela celá jeho váha, stejně jako když potom v botách chodí

 

Kontrolujte velikost bot u dětí

Správná velikost a typ obuvi je pro zdravý vývoj dětské nohy a jejich motorických vlastností naprosto zásadní. Důležité je rovněž kontrolovat správnou velikost obuvi pravidelně, neboť dítěti noha roste a v určité chvíli mu začne být jeho současná bota malá. Nespoléhejte na to, že si dítě samo řekne, když ho bota tlačí. Dítě to prostě nepozná.

Dětské kosti jsou chrupavčité a nohy se do malých bot či bačkor vměstnají. Velmi rychle se však začnou deformovat a zadělávat tak na celoživotní problémy. Právě proto je důležitá častá kontrola správné velikosti obuvi a dodržování doporučeného nadměrku. Není řešením nadměrek uměle navyšovat s tím, že dítěti boty déle vydrží. Jediné čeho tím docílíte je, že se budou při chůzi vyzouvat a dítě přes ně bude padat.

Platí, že noha roste nejrychleji u miminek a malých dětí, v průměru 15-18 mm za rok. U větších dětí se tempo zvětšování nohy snižuje a dosahuje 8-12 mm za rok. My doporučujeme u batolat a kojenců kontrolovat velikost nohy a s tím i správnou velikost obuvi každý měsíc, u malých dětí a předškoláků každé 2 měsíce, u mladších školáků co 3 měsíce, u starších školáků každých 5 měsíců.

 

Pozor na šířku bot i nohou

Délka nohy je zásadním, nikoli však jediným parametrem pro určení správné velikosti dětských bot. Důležitá je i šířka obuvi, která by měla v místě prstních kloubů odpovídat obvodu nohy dítěte. Štíhlá noha v příliš široké obuvi klouže při chůzi do nadměrku a poškozuje prsty tlakem na obuv. Příliš úzká bota zase omezuje krevní oběh a deformuje přední část nohy.

Výrobci šijí na různých kopytech a proto jsou jednotlivé značky bot různě široké. Při rozhodování se o vhodné obuvi pro naše dítě je tedy důležité vědět, jaká bota se hodí pro úzkou, normální nebo naopak širokou nohu. Pro jaký typ nohy je konkrétní bota vhodná uvádíme vždy v popisku konkrétní boty (v katalogu klikněte na "detail" u boty, která Vás zajímá).

Maminky většinou vědí, když má jejich dítě širokou či úzkou nohu. Nejste-li si jisty, navštivte nás a my Vašemu dítěti nohy odborně přeměříme a doporučíme vhodnou značku a typ obuvi. 

 

Jak nezkoušet velikost bot u dětí

Metoda postavit dítě v botách na zem a mezi patu nohy a vnitřek boty strčit ukazováček je sice populární, ale velmi nespolehlivá. Malým dětem stěží vysvětlíte, že nemají krčit prstíky, když jim někdo na nohu zezadu tlačí.

I kdyby jsme jim ukazováček do boty necpali, děti mají sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku a nejsou samy schopny posoudit, zda jim obuv padne a zda je netlačí paleček.

 

Objednejte se na odborné změření nohou dítěte

Nejste-li si jisty, nebo si nevíte se změřením nohou vašeho dítěte a následným určením správné velikosti obuvi rady, přijďte na konzultaci do naší prodejny zdravé dětské obuvi. Nohu dítěti odborně přeměříme a doporučíme správnou velikost a vhodný typ botiček.

Ze zkušenosti víme, že děti jsou neposedné a protože pečlivé měření a zkoušení bot přece jen chvilku zabere, nabízíme maminkám možnost objednat se na individuální konzultaci mimo otvírací hodiny. Máte tak jistotu, že se budeme věnovat pouze Vašemu dítěti a boty vybereme důkladně a přesto v klidu.

Chcete-li se objednat, nebo na něco zeptat, napište nám email nebo zavolejte.

Aktuální nabídku zdravé dětské obuvi včetně dostupných barevných kombinací a velikostí můžete prozkoumat z pohodlí domova v online katalogu.