BAČKORY SUPERFIT -20% a více        BAČKORY RAWEKS -50%  S KÓDEM RAWEKS50
0

Jak změřit velikost dětské nohy a určit číslo obuvi

Správnou velikost obuvi lehce určíme podle rozměrů stélky. Abychom věděli jak velkou stélku potřebujeme, musíme dítěti nohu změřit. Není to nic složitého a podle našeho návodu to zvládnete i v domácích podmínkách.

1. Připravte si metr (krejčovský metr, pravítko…), 2x papír A4 a tužku

2. Papíry položte vedle sebe na zem (hladkou, ne koberec)

3. Postavte dítě každou nohou na jeden papír a obě nohy mu obkreslete, případně stačí udělat čárku za patou a před nejdelším prstem 

4. Změřte obě dvě obkreslená chodidla, od konce palce až po zadní bod paty. Je normální, že se velikost levé a pravé nohy u dětí liší. Pro výpočet použijte tu větší z naměřených velikostí.

5. K naměřené velikosti připočítejte nadměrek (10-15mm). Výsledná hodnota je délka stélky, kterou potřebujete. U prvních botiček úplně stačí nadměrek do 1cm.

6. Čísla bot odpovídající požadovaným rozměrům stélky pro jednotlivé značky obuvi najdete v tabulkách velikostí výrobců

velikost dětské nohy a obuvi

Správná velikost dětských bot = naměřená velikost nohy + nadměrek (10-15 mm). 5 mm počítáme pro přirozený pohyb prstů při chůzi a 5 až 10 mm je rezerva pro růst dětské nohy.

U malých dětí, kterým noha roste rychleji volíme nadměrek na horní hranici (tj. spíše 15 mm), u větších dětí, kdy noha už tak rychle neroste, vystačíme s nadměrkem menším (10 mm).

V žádném případě však nedoporučujeme nadměrek větší než 15 mm. V takové botě nebude noha správně fixovaná a bota se bude dítěti při chůzi zouvat.

Příklad: Sedmiletému dítěti jsme naměřili velikost levé nohy 204 mm a pravé nohy 205 mm. Vezmeme větší z  naměřených velikostí (205 mm) a připočteme nadměrek (10-15 mm), čímž dostaneme 215-220 mm. Hledáme tedy takovou velikost (číslo) dětské obuvi, která bude mít délku stélky v rozmezí 215-220 mm. V sedmi letech ještě dětské nohy rostou poměrně rychle a proto doporučujeme zvolit velikosti bot na horní hranici uvedeného rozpětí.

Tipy pro měření velikosti dětských nohou

 nohy dítěti měřte v ponožkách, v které bude v botách běžně používat

• měření provádějte odpoledne nebo večer, kdy je po celodenní aktivitě noha nateklá. Nedoporučujeme měřit ráno, kdy jsou dětské nohy odpočaté a tudíž menší

• dítě musí při měření nohou stát, aby se na chodidla přenášela celá jeho váha, stejně jako když potom v botách chodí

Kontrolujte velikost bot u dětí

Správná velikost a typ obuvi je pro zdravý vývoj dětské nohy a jejich motorických vlastností naprosto zásadní. Důležité je rovněž kontrolovat správnou velikost obuvi pravidelně, neboť dítěti noha roste a v určité chvíli mu začne být jeho současná bota malá. Nespoléhejte na to, že si dítě samo řekne, když ho bota tlačí. Dítě to prostě nepozná.

Dětské kosti jsou chrupavčité a nohy se do malých bot či bačkor vměstnají. Velmi rychle se však začnou deformovat a zadělávat tak na celoživotní problémy. Právě proto je důležitá častá kontrola správné velikosti obuvi a dodržování doporučeného nadměrku. Není řešením nadměrek uměle navyšovat s tím, že dítěti boty déle vydrží. Jediné čeho tím docílíte je, že se budou při chůzi vyzouvat a dítě přes ně bude padat.

Platí, že noha roste nejrychleji u miminek a malých dětí, v průměru 15-18 mm za rok. U větších dětí se tempo zvětšování nohy snižuje a dosahuje 8-12 mm za rok. My doporučujeme u batolat a kojenců kontrolovat velikost nohy a s tím i správnou velikost obuvi každý měsíc, u malých dětí a předškoláků každé 2 měsíce, u mladších školáků co 3 měsíce, u starších školáků každých 5 měsíců.

Pozor na šířku bot i nohou

Délka nohy je zásadním, nikoli však jediným parametrem pro určení správné velikosti dětských bot. Důležitá je i šířka obuvi, která by měla v místě prstních kloubů odpovídat obvodu nohy dítěte. Štíhlá noha v příliš široké obuvi klouže při chůzi do nadměrku a poškozuje prsty tlakem na obuv. Příliš úzká bota zase omezuje krevní oběh a deformuje přední část nohy.

Výrobci šijí na různých kopytech a proto jsou jednotlivé značky bot různě široké. Při rozhodování se o vhodné obuvi pro naše dítě je tedy důležité vědět, jaká bota se hodí pro úzkou, normální nebo naopak širokou nohu. Pro jaký typ nohy je konkrétní bota vhodná uvádíme vždy v popisku konkrétní boty (v katalogu klikněte na "detail" u boty, která Vás zajímá).

Maminky většinou vědí, když má jejich dítě širokou či úzkou nohu. Nejste-li si jisty, navštivte nás a my Vašemu dítěti nohy odborně přeměříme a doporučíme vhodnou značku a typ obuvi. 

Jak nezkoušet velikost bot u dětí

Metoda postavit dítě v botách na zem a mezi patu nohy a vnitřek boty strčit ukazováček je sice populární, ale velmi nespolehlivá. Malým dětem stěží vysvětlíte, že nemají krčit prstíky, když jim někdo na nohu zezadu tlačí.

I kdyby jsme jim ukazováček do boty necpali, děti mají sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku a nejsou samy schopny posoudit, zda jim obuv padne a zda je netlačí paleček.

Objednejte se na odborné změření nohou dítěte

Nejste-li si jisty, nebo si nevíte se změřením nohou vašeho dítěte a následným určením správné velikosti obuvi rady, přijďte na konzultaci do naší prodejny zdravé dětské obuvi. Nohu dítěti odborně přeměříme a doporučíme správnou velikost a vhodný typ botiček.

Ze zkušenosti víme, že děti jsou neposedné a protože pečlivé měření a zkoušení bot přece jen chvilku zabere, nabízíme maminkám možnost objednat se na individuální konzultaci mimo otvírací hodiny. Máte tak jistotu, že se budeme věnovat pouze Vašemu dítěti a boty vybereme důkladně a přesto v klidu.

Chcete-li se objednat, nebo na něco zeptat, napište nám email nebo zavolejte.

Aktuální nabídku zdravé dětské obuvi včetně dostupných barevných kombinací a velikostí můžete prozkoumat z pohodlí domova v online katalogu.