CELOROČNÍ BOTY SE SLEVOU 15% a více (nevztahuje se na novou kolekci)
0

Příčiny ploché nohy u dětí

Plochá noha u dětí vzniká působením mnoha faktorů, ty zásadní jsou:

Předčasné stavění

Ponoukání dítěte k předčasnému stavění výrazně přispívá k rozvoji plochonoží. Stejný vliv má i nucení dětí k předčasné chůzi. Většina rodičů si neuvědomuje, že urychlováním dovedností dítěte v rozvoji stereotypů chůze v období, kdy na to dítě ještě není po anatomické stránce zcela zralé je nebezpečné.

Nejenže se vývoj dítěte neurychlí, naopak dochází k vývojovým problémům mezi něž patří zborcená klenba a následná plochá noha. Nejlepší je nechat vše přirozenému vývoji a počkat až se dítě v postýlce začne samo stavět. Populární chodítka a hopsadla z ortopedického pohledu nezavrhujeme, jsme však proti jejich nadměrného používání. Pečlivě by jsme měli hlídat čas, kdy je dítě v chodítku, aby se nedovyvinutý pohybový aparát dítěte nepřetížil.

Nadměrná hmotnost

Jakmile se dítě začne samo stavět máme z poloviny vyhráno. Musíme však dávat pozor na nadměrnou hmotnost, která je pro stavějící se dolní končetiny malého dítěte druhou nejzávažnější příčinou plochonoží. Struktury vyvíjející se nohy jsou přirozeně dimenzovány pro optimální váhu dítěte a jejich soustavné přetěžování výraznější obezitou vývoji zdravé klenby nožní velmi brání.

Nevhodná obuv

Nevhodné obouvání dětí bohužel patří k pravidelným a závažným faktorům v rozvoji plochých nohou u dětí. Přitom se jedná o faktor, který je rodiči nejsnáze ovlivnitelný. Z ortopedického hlediska je naprostou pohromou nucení k chůzi v tzv. capáčcích. Capáčky jsou určeny pouze pro obouvání dítěte, které ještě nechodí.

Jakmile se dítě začíná pokoušet chodit, je nejvyšší čas mu dát botičky pro první krůčky. Pro zdravý vývoj nohy by měly mít pevnou, protiskluzově profilovanou podrážku, pevný opatek, zpevněnou špičku a elastický nárt. Rovněž vždy dbáme na hygienický atest boty. Například neprodyšný svršek boty způsobuje meziprstní zapářky, mnohdy pro dítě velmi bolestivé.

Další velice častou chybou je kupování botiček tzv. na výrost, tj. větších, než dítě potřebuje. Finančně sice ušetříte, zato zaděláte dítěti na celoživotní problém s nohama a celou pohybovou soustavou. Jak postupovat při určení správné velikosti bot pro vaše dítě snadno zjistíte v našem návodu.

Jaké parametry má tedy zdravotně nezávadná bota mít?

dětská bota pro zdravý vývoj nohou

Svršek

Nejlépe celokožený. V každém případě prodyšný, aby noha mohla dýchat a příliš se dítěti nepotila.

Podšívka

Buď pravá, jemně opracovaná kůže nebo textil. Obojí zajistí botě dostatečnou prodyšnost.

Podešev

Ohebná a měkká, aby se dítěti pohodlně chodilo. Pružná, aby tlumila nárazy a to zejména v oblasti paty.

Pevný opatek

Drží dětskou nohu v anatomicky správné poloze.

Stélka

Nejlépe anatomicky tvarovaná pro zdravý vývoj nožní klenby. Pokud potřebuje dítě ortopedickou vložku tak musí být stélka vyndávací - pak se snadno dá nahradit právě ortopedickou vložkou.

Pevná špička

Zabraňuje okopávání obuvi a chrání palec před nárazy.

Zapínání

Při dovádění drží botu dítěti pevně na noze, nejčastěji na tkaničky nebo na sucháč.

Hmotnost boty

Čím je bota lehčí, tím je nošení pro dítě pohodlnější.

Zdravotní certifikace

Máte jistotu, že bota je vyrobena dle nejnovějších medicínských poznatků ohledně zdravého vývoje dětských nohou (např. certifikát Žirafa).

Pokud se o téma zdravých dětských nohou zajímáte, doporučuji mé další články o vývoji dětské nohy a příznacích zborcené klenby.

Doc. MUDr. Jaroslav Musialek, CSc.