0

Zborcená klenba a její příznaky

Nedostatečné vyvinutí či borcení klenby je nejčastější vadou dětské nožky. Je definována deformitou nohy v růstovém věku po třetím roce života, kdy vlivem nedostatečné pevnosti vazů, ale častěji vlivem předčasného zatěžování nohou a přetěžováním nadváhou spolu s nevhodnou obuví nedochází k normálnímu vývoji statiky dětské nohy. 

Současně s nedostatečným vyklenutím na vnitřní straně nohy (podélná klenba) bývá dalším příznakem oploštění příčné klenby (oblast těsně v záprstní krajině) a zvlášť nebezpečné je zároveň přílišné vybočení pat. Lékař popíše tento stav diagnostickou jednotkou pes planovalgus(O vzniku klenby viz můj předchozí článek.)

Otisk propadlé klenby

Na obrázku vidíme otisk ploché nohy. Bělejší místa ukazují na oblasti, kde klenby zcela chybí nebo se vyvíjejí nedostatečně. Chybí tříbodové schéma a z anatomického hlediska dochází k celoplošnému přetěžování chodidla. Pokud není deformita léčena včas (vhodná obuv, ortopedické vložky, pohybové stereotypy atd.), přináší v době okolo puberty první potíže, které se s přibývajícím věkem stupňují a jsou již léčebně obtížně ovlivnitelné.

Borcení klenby příznaky

Zborcená klenba na poskopu

Takto uvidíte obraz na podoskopu, který znovu na straně vpravo zobrazuje otisk nohy bez dostatečně vyvinuté příčné i podélné klenby. Mírné stavy je schopen ovlivnit i zkušený odborník v oblasti zdravého obouvání doporučením vhodné obuvi. Takovéto doporučení není univerzální, neboť se vždycky vztahuje ke konkrétnímu dítěti a jeho noze (úzké či široké chodidlo, vysoký nárt apod.).

Zborcená klenba dítěte na podoskopu

Propadlá klenba pohledem

Typický obraz dětské ploché nohy při pohledu zezadu ukazuje vybočení paty zevně, které se s plochonožím vyskytuje v různé intenzitě vždy. Tyto příznaky již nelze řešit pouze přechodem na zdravé obouvání a takovýto nález patří do rukou ortopéda k ambulantní léčbě.

Příznaky ploché nohy a propadlé klenby

Boty a zborcená klenba

Aby mohl odborník v oboru dětské obuvi doporučit vhodnou botu musí dítě osobně vidět. Platí, že těžší stavy vždy odesílá ortopédovi nebo pediatrovi. Máte-li zájem o konzultaci v oblasti zdravého obouvání dětí, prosíme dejte nám vědět předem (telefon, email, facebook).

Důkladné odzkoušení a následné doporučení správné velikosti a typu obuvi trvá a to nejen u dětí s problémovýma nožkama. Individuální konzultace, která je po domluvě možná i mimo otevírací hodiny, Vám zajistí maximální servis.

Propadlá klenba a plochá noha u dětí je nepříjemné ale nikoli neléčitelné postižení. Mírnější stavy se časem srovnají nošením zdravé obuvi. Případně doporučíme boty vhodné pro vkládání ortopedických vložek nebo úpravu obuvi ve spolupráci s obuvnickou dílnou. 

Pokud Vás moje povídání zaujalo, doporučuji i další články, které popisují vývoj dětské nohy a příčiny plochých nohou u dětí .

Doc. MUDr. Jaroslav Musialek, CSc.