LETNÍ A CELOROČNÍ BOTY SE SLEVOU 15% a více (nevztahuje se na novou kolekci)
0

Dětské sandále, sandály či sandálky

Vybírejte ze široké nabídky kvalitních, zdravých a cenově dostupných sandálů pro děti. Máme pro Vás dětské sandále nízké, kotníčkové, s otevřenou i uzavřenou špičkou. Podívejte se v katalogu eshopu, jaké sandálky by nejvíce slušely Vašemu dítku. 

Přejít do eshopu

Pro inspiraci uvádíme sandály, o kterých si myslíme, že budou v tomto létě mezi dětmi v našem obchodě nejvíce oblíbené:

Dětské sandály Superfit Freddy chlapecké Dívčí sandále Superfit Lettie otevřená špička Chlapecké sandálky Lurchi uzavřená špička Sandále pro děti Protetika kotníčkové

Přidáváme i několik tipů na co se při nákupu soustředit, aby sandále dobře seděly a přispívaly ke zdravému vývoji nohou dítěte:

Proč děti potřebují sandále?

Sandále pro děti (ale i pro nás rodiče) znamenají léto, teplo, sluníčko a pobyt venku. Krásné počasí táhne děti ven a ony si hrají, běhají a dovádí. Kdyby neměly sandálky, znamenalo by pro ně léto hlavně zpocené nohy.
Dětem se nohy potí silněji než dospělým (důvod je prostý – počet potních pórů je na nohách pořád stejný, ať se jedná o nohu dospělou nebo dětskou) a následné nepohodlí proto vnímají daleko intenzivněji.

V otevřených sandálcích však dětská noha volně dýchá a nezpotí se jako například v uzavřených polobotkách. Sandále tak v letních měsících plní zejména funkci hygienickou a přispívají ke komfortu a pohodlí. Děti si tak letní dovádění a pobyt venku více užijí.

Dětských sandálů existuje mnoho typů a značek. Při koupi bychom se neměli řídit pouze tím jak sandálka vypadá, ale musíme mít na paměti i zdravotní stránku obouvání a ověřit, zdali je námi vybraná sandála vyrobena s ohledem na zdravý vývoj dětské nohy. Podle čeho snadno poznáte kvalitní a zdravé sandále pro děti se dozvíte dole na stránce.

Od jakého věku může dítě sandálky nosit?

Sandále můžeme dětem dávat hned, jak se alespoň trošku naučí chodit. Sandálky by určitě neměly sloužit jako botičky pro první krůčky, ale jakmile dítě samostatně chodí, doporučujeme na sandály v letních měsících přejít. U malých dětí se však musí jednat o kožené kotníkové sandále s pevným opatkem. V raném věku dochází k rychlému vývoji dětské nohy a pouze pevná kotníková sandále udrží nohu dítěte v anatomicky správné poloze. 

Zároveň je nutné, aby sandálka byla lehká, s plochou, lehce ohebnou podrážkou, aby se dítě naučilo správně našlapovat. Malým dětem bychom v žádném případě neměli dávat sandále s volou patou. Pevný opatek je v této fázi vývoje dětské nohy naprosto kritický.

Sandále s volnou patou můžeme začít dávat dětem kolem 4-5 roku, vždy však s ohledem na to, jestli již mají stabilně vyvinuté postavení nohy. Jinak hrozí, že v botě s volou patou či měkkým opatkem začnou šmajdat. V každém případě nic nezkazíme, když i větším dětem dáme na léto nízké sandálky s pevným opatkem. Taková sandála kombinuje výhody obojího - je lehká, otevřená a větrá, ale pevný opatek zaručuje anatomicky správné postavení dětské nohy.

Kdy dětem dáváme sandály?

Sandály jsou ideální obuv pro teplé jarní a letní dny. Pokud ještě bývá z rána chladněji, dítěti jednoduše dáme do sandálů ponožky. Nebude mu tak na nohy zima, ale ty budou přesto přirozeně dýchat. Musíme však dát pozor na to, aby dítěti nohy v ponožkách uvnitř sandálů neklouzaly. Kromě toho, že zaděláváme na puchýře, nemá dítě v botách pevnou oporu a mohlo by lehce upadnout.

Jakmile se oteplí, ponožky dětem sundáme. Protože teď jsou sandále na holých nohou, je nezbytné, aby dítě nikde netlačily a nedřely. Na to je třeba dávat pozor, právě když sandály při nákupu zkoušíme.

Jaký typ sandálů je pro mé dítě nejlepší?

Dětských sandálů existuje mnoho druhů v různých cenových úrovních, ne všechny jsou však ze zdravotního hlediska vhodné. V žádné případě nedoporučujeme dětem, a to zejména malým, dávat žabky nebo trepky. V takové botě nemá dítě žádnou oporu a bude často padat. Mějme na paměti, že děti se pořád ještě učí rovnováhu a sandále musí na noze perfektně sedět a držet, aby dítěti při chůzi poskytovaly potřebnou oporu.

Nejlepším materiálem je jemně opracovaná kůže nebo kvalitní textil. Nedoporučujeme plast či dokonce gumu a to zejména s ohledem na zvýšenou potivost dětských nohou v letních měsících. V každém případě žádejte sandálky vyrobené se zdravotně nezávadných materiálů a pečlivě zkontrolujte kvalitu zpracování. Sandálky často dáváme dětem na bosé nohy a tak nesmí dítě nikde tlačit či škrábat.

Pokud se jedná o zapínání doporučujeme sandálky na suchý zip nebo přezku. Obojí umožňuje sandále pevně přichytit k dětské noze. Děti hodně běhají a různě dovádějí, což v létě platí dvojnásob. Bota proto musí perfektně sedět, jinak si koledujeme o časté pády a odřená kolena.

Sandály nebo chůze naboso?

Chůze na boso je pro zdravý vývoj dětské nohy to nejpřirozenější a tedy i nejlepší. Tedy za předpokladu, že dítě běhá po měkkých a nerovných površích jako tráva, písek či hlína. Naopak bosá chůze po tvrdých, hladkých površích (beton, asfalt ale i dlažba, parkety či plovoucí podlahy) je pro chrupavčitou dětskou nohu naprosto nevhodná a může vést i k dlouhodobým zdravotním komplikacím.

Pokud to jen trošku jde, nechte dítě běhat venku na boso. Bohužel ne vždy je to ze zdravotního či bezpečnostního hlediska možné a proto by kvalitní sandálky měly být součástí naší letní výbavy.

Nejlépe podle toho, jak dítě v sandálcích chodí. Je nejisté? Zvedá nohy nepřirozeně ztuhle či často zakopává? To je jen pár příkladů, kdy sandále dítěti nesedí. Při zkoušení sandálů kontrolujeme zdali dítě pěkně našlapuje, přirozeně ohýbá nohu a sandále nesmýká po zemi.

Vybrat dobře sedící sandálky není jednoduché. Dítě při zkoušení zpravidla neřekne, že ho něco tlačí – ty menší na to ještě nemají rozum a ty starší často určitou sandálku chtějí, protože se jim líbí. Věnujte proto zkoušení dostatečný čas, aby jste se ujistili, že bota dítěti opravdu dobře sedí.

Malé děti jsou od přírody neklidné, a protože důkladné zkoušení sandálků nějakou tu chvilku zabere, nabízíme maminkám možnost objednat se s dítětem individuálně a to i mimo otvírací hodiny. Máte tak jistotu, že se budeme věnovat pouze Vám a sandálky nebo jiné botky vybereme pečlivě a v klidu. Objednávejte se mailem, přes kontaktní formulář, nebo nám zavolejte.

Moje dítě potřebuje ortopedickou vložku

V naší nabídce máme i několik dětských sandálů s možností vložení ortopedické vložky. Máte-li dítě s touto potřebou, stavte se v naší prodejně zdravé dětské obuvi v Praze 9, zavolejte, nebo nám napište email.
V závislosti na typu ortopedické vložky, které vaše dítě nosí, poradíme vhodný druh sandálků. V každém případě Vám ovšem doporučíme sandálku s vložkou důkladně vyzkoušet, ideálně za asistence odborně vyškolené obsluhy.

Podle čeho poznám kvalitní dětské sandále?

Sandále musí být nejen pohodlné, ale i vhodné pro zdravý vývoj dětské nohy. Při koupi doporučujeme kontrolovat tyto parametry:

zdravé dětské sandále

Podrážka

Lehce ohebná, aby se dítěti v sandálcích příjemně chodilo, neklouzavá

Podpatek

Velmi nízký (větší děti) nebo žádný (menší děti), pro lepší stabilitu

Stélka

Anatomicky tvarovaná, ze savého materiálu, aby se chodidlo nepotilo

Výška

Sandály pro menší děti ideálně kotníkové, aby botička pomáhala kotník zpevňovat

Uzavřená špička

Chrání prstíky před odřením. Doporučujeme u menších dětí, které ještě sem tam zakopnou

Pevný opatek

Nutnost zejména u menších dětí, pomáhá držet vyvíjející se dětskou nohu ve správné poloze

Zapínání

Na přezku nebo sucháč, nastavitelné pro různou šířku nohy

Materiál

Ideálně jemně opracovaná pravá kůže v kombinaci s kvalitním textilem uvnitř sandálky, který bude příjemný na bosou nohu

Kvalitní zpracování

Sandálky nesmí nikde drhnout či tlačit, zkontrolujte zejména švy a jejich zakončení

Váha

Čím lehčí, tím lepší a to zejména u menších dětí, které ještě nejsou zvyklé nosit boty

Správná velikost

I u sandálků počítejme s nadměrkem 10-12 mm

Všechny sandálky najdete v katalogu

Nejnovější kolekci zdravých dětských sandálů značek Superfit, Protetika, Lurchi, Keen a dalších si můžete prohlédnout v online katalogu. Dostupné velikosti, a detailní popis získáte po kliknutí na konkrétní sandálek.    

Celý katalog