LETNÍ A CELOROČNÍ BOTY SE SLEVOU 15% a více (nevztahuje se na novou kolekci)
0

Dětské capáčky kožené, do kočárku, zimní

Vyberte si u nás kvalitní a zdravé dětské capáčky. Máme pro Vás kožené capáčky pro miminka a kojence na doma, do kočárku i teplé zimní. Plus osvědčené rady a tipy, aby capáčky dítěti dobře seděly a přispívaly ke zdravému vývoji nohou.

Capáčků je mnoho druhů, v naší prodejně zdravé dětské obuvi si děti a maminky nejvíce oblíbily tyto:

Capáčky pro miminka do kočárku teplé Zimní capáčky pro děti vyteplené Zateplené capáčky na zimu pro kojence Dětské capáčky kožené

Kompletní nabídku celoročních a zimních capáčků pro děti si můžete prohlédnout v katalogu eshopu.

Dále zde najdete vše, co doporučujeme při výběru capáčků zvážit, aby první krůčky vašeho dítěte byly radostné a zdravé:

Proč děti potřebují capáčky?

Hlavní funkcí capáčků je držet dětské nohy v teple a zabránit prochladnutí od země, když miminko začíná lézt. Capáčky rovněž poslouží jako zateplení nožiček v kočárku či autosedačce, když je na jaře či na podzim chladno. Pomůžou i v zimě ve fusaku jako další teplá vrstva na noze miminka. V těchto případe doporučujeme zvolit měkké capáčky, protože miminko nesmí mít omezení při lezení a hraní.

Pokud by jsme dítěti dali botu z tvrdého, nepoddajného materiálu, při lezení by začalo nepřirozeně vytáčet nohu. A protože si kojenci a miminka většinou hrají v sedě nebo v kleče, musí mít volný kotník, aby noha mohla být v přirozené poloze. Pokud je capáček v kotníku tuhý, jde to jen ztěžka.

Schválně, obujte si pevnou kotníkovou botu, zkuste lézt po čtyřech a přitom udržet chodidlo v přirozené poloze. Přesně tak se cítí malé dítě, když má na lezení boty s pevným kotníkem. Ve správně zvolených měkkých capáčcích, jedno jestli kožených, textilních nebo fleecových, se však Vaše dítě bude cítit pohodlně a jeho nožičky budou v přirozené poloze a v teple.

Capáčky jako botičky do kočárku

Hovoří-li se o dětských capáčcích jedná se buď o „měkké“ botičky, které dítěti natáhneme téměř jako ponožku, nebo o klasické „pevné“ boty. Sami výrobci obuvi nejsou v názvosloví jednotní a různé značky pracují s pojmem capáčky odlišně. My jsme konkrétní a když hovoříme o měkkých capáčcích (kožené, látkové, fleecové) máme na mysli botičky pro nechodící miminka (na lezení, do kočárku, autosedačky). Hovoříme-li o pevných capáčcích, myslíme botičky pro první krůčky s pevných opatkem, nejčastěji kožené, na tkaničku. 

Kdy začít dávat dítěti capáčky?

Jakmile se začne pokoušet o první krůčky. V této chvíli už neřešíme jen to, aby mělo dítě nožičky v teple, ale aby mu to na podlaze neklouzalo a aby dětská noha byla při chození ve správné poloze. Tady už ponožky s protiskluzovou úpravou nestačí a je načase podívat se po capáčcích. Nejzazším momentem pro pořízení capáčků je, když dítě začne chodit za ručičku nebo s chodítkem.

Doporučujeme volit capáčky s neklouzavou podrážkou. Silnější podrážka není na škodu (tlumí otřesy přenášené na pohybový aparát), pokud je ovšem měkká a lehce ohebná. Pořád musíme mít na paměti, že capáčky jsou to první, co mají kojenci na noze. Je důležité, aby byly pohodlné a v ničem je neomezovaly, jinak v miminkách vypěstujeme k obuvi odpor. Zdůrazňujeme, že podrážka u capáčků musí být měkká. Dítě se teprve učí chodit a takzvaně chytá balanc. Díky měkké podrážce capáčků se při těchto pokusech chodidlo a svaly nohy zpevňují, podobně jako kdyby dítě chodilo na boso.

Nezbytné je, aby capáčky miminku dobře seděly, ale zároveň příliš nesvíraly nožku. To je pro miminko nepohodlné a takové capáčky si bude sundávat. Proto doporučujeme volit celokožené capáčky z kvalitní, jemně opracované kůže, které se dětské noze přizpůsobí, jsou příjemné na dotyk a zároveň zajistí botičce dostatečnou prodyšnost. 

Teplé zimní capáčky pro děti

Vyteplené capáčky, které dáváme miminkům a kojencům do kočárku či autosedačky když uhodí zima. Bývají vyrobeny z teplého fleecu, který zahřeje a je dětem příjemný na dotek. Vyteplené capáčky rovněž dáváme lezoucím dětem, aby neprochladly od studené podlahy.

Dokud se miminko nezačne pokoušet chodit, jsou capáčky dostačujícím řešením. Miminko totiž stále tráví většinu času lezením a pevná bota by ho nutila nepřirozeně vytáčet kotník. Ideální jsou capáčky s protiskluzovou podrážkou, které výborně poslouží i když se dítě začíná stavět. Protiskluzová podrážka zajistí, že mu nebude podkluzovat noha, capáček je však stále dostatečně ohebný, aby dítěti nebránil v lezení.  

Pokud očekáváme, že nám miminko na podzim či v zimě začne ťapat venku, zvolíme pevné kožené capáčky zateplené kožíškem.

Capáčky s pevnou či zpevněnou patou?

U měkkých capáčků není zpevněná pata nutná, ale není ani na škodu. Pozor – nezaměňujme zpevněnou patu s patou pevnou (opatkem), která není ohebná a je důležitá u capáčků, které používáme jako botičky pro první krůčky. Zpevněná pata je pořád dostatečně měkká, aby miminko nohu v capáčcích při lezení lehce ohnulo. Naopak pevná pata (opatek) zajistí nohu dítěte v anatomicky správné poloze v momentě když dítě začíná chodit.

Kotníkové anebo nízké capáčky?

Rozhodujeme se hlavně podle ročního období. Čím jsou capáčky vyšší, tím více je v nich dětem teplo. V letním období tak volíme nízké, podkotníkové capáčky, v kterých se miminko nebude potit. Naopak v na podzim či zjara jsou lepší kotníkové capáčky, které nožičku lépe zahřejí. Na zimu doporočujeme investovat do zateplených capáčků, buď s kožíškem nebo fleecem. Zimní capáčky jsou vždy kotníkové.

Jak určit správnou velikost capáčků?

Vzhledem k faktu, že capáčky jsou z měkkého poddajného materiálu není velikost až tak důležitá. Capáček hlavně nesmí být malý, aby nožičku kojence neomezoval v přirozeném růstu. Pokud bude capáček trošku větší nic se neděje, jen bude pár týdnů na noze trošku volnější. Pokud budete objednávat přes internet, změřte chodidlo dítěte (od špičky palce k patě) a k naměřené hodnotě připočtěte 1 cm. Výsledná hodnota je délka stélky uvnitř capáčku, kterou potřebujete. Nebo postupujte podle podrobného návodu na změření nohy dítěte.

Pokud máte miminko s velmi širokou nebo naopak úzkou nožičkou, skonzultujte to s odborníky. Capáčky většině dětí sedí, ale v extrémních případech je lepší is nechat poradit konkrétní model, který zohlední specifické potřeby konkrétního dítěte.  Stejně jako u dětských bot, i capáčky mají různé střihy a některé se hodí pro širší nožku jiné zase pro děti s úzkou nohou.

Nevíte-li si se správných určením velikosti a typu capáčků rady, přijďte na konzultaci do naší prodejny zdravé dětské obuvi na Praze 9. Nohu miminku odborně přeměříme a doporučíme správnou velikost a vhodný typ capáčků. Protože děti v tomto věku bývají hodně neklidné a měření a zkoušení chviličku zabere, nabízíme maminkám možnost objednat se s dítětem na individuální konzultaci.

Máte tak jistotu, že se nebude čekat, i když je v prodejně zrovna nával.  Stačí napsat mejl, zavolat nebo využijte rezervační formulář.

   Rezervovat termín   

Zdravotní nezávadnost capáčků

Ať už se rozhodnete jakkoliv, mějte vždy na paměti, že capáčky pro miminka musí být vyrobeny se zdravotně nezávadných materiálů a použitá barva odolná vůči slinám. Děti v tomto věku rády objevují a často si strkají do pusy různé věci. Capáčky se tak ocitnou v dětské puse raz dva.

U nás ve Veselé Tkaničce nabízíme pouze pečlivě vybranou, zdravotně nezávadnou obuv a vy máte jistotu, že pro své dítě dostáváte to nejlepší. Aktuální nabídku capáčků pro miminka a kojence, včetně dostupných barevných kombinací a velikostí najdete v eshopu.