Soutěžte o batůžek Affenzahn na našem FB nebo IG 
0

Kdy obout první boty?

První boty pro první dítě je pro mnoho maminek velké téma a většinou se potřebují poradit, kdy je ta správná doba, jaké boty jsou ty pravé, jak by měly vypadat, zda s vázáním na tkaničku a nebo na suchý zip.  Otázek je spousta a rad ještě více. Sama jsem potřebova u prvního syna poradit, ale bohužel nebylo kde.  Paní prodavačka se nám ani nevěnovala a ani nijak neporadila. Proto mám pro vás několik rad z praxe a osobní zkušenosti, které by vám mohly při rozhodování pomoci.

Kdy?

Pro některé děti jsou první boty na nohách bačkůrky. Jsou to ty děti, které ještě stále více času tráví na všech čtyřech, obchází nábytek a sem a tam se pustí dva tři kroky do prostoru.  Některé děti se staví k nábytku přes nárty a nebo stojí většinu času na špičkách. To je pak správná chvíle sáhnout po bačkorách. Dětem pomohou postavit se na celou plochu nohy a umožní jim stabilnější postoj. 

Ten správný čas pro první boty na ven je ve chvíli, kdy vaše dítko už tráví většinu času na nohách a nebo někteří nedočkavci prostě chtějí z kočárku ven na hřiště mezi ostatní děti. V tom případě je potřeba vyrazit na nákupy a vybrat ty pravé první boty. 

Kam?

Když jako první potřebuje vaše dítě kožené botky na ven nebo bačkory, je více než důležité, svěřit se do rukou odborníků a nekupovat přes eshop. Ve specializovaných prodejnách se o vás postarají komplexně. Přeměří nohu, přezkouší i více párů bot a poradí, jaký model od jakého výrobce je pro nožky vašeho dítěte vhodný.

Jak?

V první řadě je nutné zjistit jak velkou nohu dítě má. Personál prodejny by měl dítěti nohu přeměřit. Díky tomuto měření zjistíte, v jakých velikostech můžete botky vybírat. Jako další je potřeba zaměřit se na šířku nohy. Většina výrobců dětské obuvi má v nabídce více modelů v různých šířkách, a tedy není problém najít tu správnou.  Důležitá je délka stélky. Je již běžné, že vnitřní stélky je možné z bot vyndat a to je velká pomoc při výběru správné velikosti a nebo její kontroly v průběhu nošení.  Tedy ve chvíli, kdy víte velikost nožky a šířku, je čas vyzkoušet, který model bude ten nejlepší. Důležité je, aby dítě v nových botách nezakopávalo, nedávalo špičky k sobě (pokud to nedělá i bez bot) a aby patička nevyskakovala a pěkně držela v botě. 

Pokud je dítě v chození opravdu začátečník, vyplatí se vybrat capáky určené na první krůčky. Jejich podešev je tenčí, lehčí a poddajnější než u běžných bot, což první krůčky usnadní a děti se v nich cítí spokojeně.  Špice jsou dostatečně prostorné pro prstíky a tkaničky pomáhají správně upevnit kotníček, aby děti získaly jistotu a oporu při chůzi.

Ve chvíli, kdy se rozhodnete pro nákup prvních bot v kamenné prodejně určitě si vyberte vhodný čas nákupu nejen pro vás, ale hlavně pro vaše dítě. Důležité je, aby bylo vyspinkané, najedené a pokud bude mít i dobrou náladu, vám i obsluze to usnadní zkoušení. Ze zkušenosti každodenního zkoušení vím, že někdy prostě není "ten správný den" a dětem je nepříjemné, když se k nim přiblíží někdo cizí. Pokud zůstanou rodiče v klidu a dítě zkusí trochu zabavit, vše se dá krásně zvládnout. A pokud nechcete čekat a mít jistotu, že se vám bude někdo věnovat hned, můžete vyzkoušet náš rezervační systém

Tedy jak na první boty?

  1. první boty na ven, tedy první botičky s opatkem, jsou vhodné ve chvíli, kdy vaše dítě chce už chodit samostatně a nebo alespoň za ruku
  2. neudržíte ho v kočárku, chce si na hřišti hrát s ostatními dětmi
  3. tráví více času na nohou než na všech čtyřech
  4. capák musí být v prstové části dostatečně široký, aby prstíky měly dostatek místa
  5. tkanička je obecně lepší volba než suchý zip
  6. opatek musí být, správné postavení nožek je důležité pro postavení celého zbytku těla
  7. přírodní materiály, nejlépe kůže
  8. nechat si poradit ve specializované prodejně